İstanbul Antika Halı Yıkama

Antika Nedir?

Türk dil kurumundan kontrol edildiğinde, sıfat olarak “tarihsel bir döneme ait olan” anlamını taşıdığı görülmektedir.

Antika Halı Nedir?

Günümüzde ki anlamı ile; kök boyalı ipliklerle, yaşı en az 70 – 80 olan el dokuma halılara Antika Halı denir. Bazı kişiler bu sürenin yeterli olmadığını ve 120 yaşın üzerinde olması gerektiğini söylerler.

Antika Halı Yıkama Merkezi

Bir Halıyı Antika Halı statüsüne nasıl koyabiliriz?

  • Eğer yaşı 70 – 80 ve daha eski (Antika olma özelliği bu yaştan sonra başlar) ise,
  • Dokumasında, belli bir bölgenin motifleri görülüyorsa,
  • İplik olarak genellikle el eğirmesi yün (Makinede hazırlanan yün iplik gözle çok rahat ayırt edilebilir.), ipek ve yöresine göre pamuk karışımlı ise,
  • Dokuma tezgahlarının yaklaşık 100 sene öncesinde, farklı ölçülerde olmasından dolayı, milim milim dokuma aralıkları farklı ise,
  • Renkleri yer yer solmaya başlamış veya dokusu farklı alanlar üzerinde gözle görülür farklılıkları ihtiva ediyorsa. (Özellikle eskitilmiş, şimdilerde moda olan Vintage denilen halı değilse. Gaziantep de yapılanlar gibi olmaması.)

Yukarıda belirtilmiş olan, göz ile tespit edilebilecek özellikler vardır. Bunların haricinde bizlerin özellikle tavsiye ettiği yöntem ise, İstanbul’da Kapalı Çarşı’da bulunan Antika Halı alım satımı ile ilgili kişilerden destek alınmasıdır. Burada ki kişilerden danışmanlık hizmeti alarak, elinizde ki halı ile ilgili çok detaylı bilgi alabilirsiniz. Her işi uzmanına bırakmak gerekir. Hiçbir Halı Yıkama firması, onların vereceği kadar doğru bilgiye sahip olamaz. Tabi kendi bünyesinde bir halı experi barındırmıyorsa.

Antika Halılara Nasıl kıymet biçilir?

Halı experleri bu işi tam olarak yaparlar. Ellerine gelen her halıyı, motiflerine, yaşına, deformasyon oluşup oluşmadığına, tadilat durumuna, kullanılan kök boyası ve hangi ölçülerde ki tezgahlarda dokunduğuna kadar, ilmeklerin nasıl atıldığı ve kaç kişinin (ilmek farklılığından anlıyorlar) o halının dokunmasında emeği geçtiğine kadar, pek çok bilgiyi ortaya çıkardıktan sonra, elinizde ki halının Antika olup olmadığı ve değerini net olarak sizlere söyleyebilirler. Konunun daha detayları var ise de, biz bildiğimiz kadarından kabaca sizlerle paylaşalım istedik.

İstanbul Yıkama olarak bizler de, gerektiği noktalarda halı experi arkadaşlara danışmaktayız. İhtiyacınız olursa, sizlerde mutlaka Halı Experi kişilere danışınız. En doğru bilgiyi sadece onlardan alabileceğinizi unutmayınız.

Antika Halıların yıkaması nasıl yapılır?

Çocukluk dönemizi 1940 ile 1980 yılları arasında (Hani ülkemizin her yerinde, çeşmelerden suların akmadığı yıllar) yaşadıysanız ve küçük ilçeler veya köylerde geçirdiyseniz, şimdi bahsedeceğimiz durum ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bazı yörelerde, farklı uygulamalarda yapıldığı da bilinmektedir.

Evde ki birkaç leğenin içerisine kirli çamaşırlar konur. Evin büyüğü bayan, yanında gelini ve çocukları ile en yakın dereye gider. Yanlarında getirdikleri çamaşırları, deredeki kil ile çitiledikten sonra, çamaşırı uygun gördüğü taşın üzerine koyar. Yanında getirdiği tokaç ile, o çamaşırı dere kenarında iyice döver. Dere de durulamasını yapar bitirir. Yanlarında getirdikleri ayrı bir kap içerisine, dereden aldıkları kili koyarlar ve onu eve getirirlerdi. O getirilen kil ile, evin halı ve kilimleri yıkanırdı. Yıkanan halı ve kilimler, pırıl pırıl parlardı. Sonra onu asıp kurutup kullanırlardı. Sanırız ki, sıcak hava da dere kenarında çamaşır yıkamak, kışın soğuk havasında yıkamaktan daha kolay olduğundan, yaz ayları tercih edilirdi. Ayrıca, pınarların taşıyıp getirdiği killi topraklar, kışın yağan karların erimesi ile, daha alçaklara rahatlıkla ulaşabiliyorlardı.

Sanılır ki, halı sıcak yaz günlerinde kurur. Tamamen yanlış bir düşüncedir bu. Yıkanan çamaşırlar, koltuklar, perdeler ve halılar sıcak hava ile kurumaz. Rüzgar ile kurur. Rüzgarın esmediği bir yer, ne kadar sıcak olursa olsun, kuruma süreci o kadar geç olur. Sıcak hava sadece Rüzgara destek olur. Haftalar hatta iki ayı bulan sürelerde kuruyan halılar dahi mevcuttur. Tarafımızdan test edilmiş bir olaydır. Kuruma alanı yanlış seçildiğinden, halılar ve yıkanan her ürün geç kurur. Kışın lapa lapa yağan kara rağmen balkona asılan çamaşırlar çok hızlı kurur. Sebebi, rüzgarın olmasıdır.

Bu işlemler genellikle yazın sıcağında yapılırdı. Sanırız bundan dolayı, toplumumuzda yanlış bir düşünce oluşmuş durumda. Halılar sadece yaz aylarında yıkanır zihniyeti var. Oysa biz yılın her gününde halı yıkayabiliyoruz.

Halı ve kilimleri yıkarken, ellerinde ki fırçaları kullanırlardı. O fırçalar, asla halı ve kilim dokusuna zarar vermezdi. Çünkü farklı hayvan kıllarından veya bazı bitkilerin liflerinden oluşan fırçaydı onlar.

İstanbul Yıkama olarak bizler her ne kadar kil kullanmasak da, temizleme mantığımız hemen hemen aynı. Yani Antika Halı’yı makine ile değil, elde fırça ile veya deformasyon oluşacağına kanaat getirdiysek, sadece tülbent ile yıkama işlemi gerçekleştiririz.

Halınız yıkanır ve santrifüj makinesinde suyun %80 oranında gitmesi sağlanır. Bazı halılarda renk kaymasının gerçekleşeceğini görürüz. Bu halılar santrifüj makinesine sokulmazlar. Tamamen kapalı ortamda günlerce sudan ve nemden arınması beklenilir. Bu süre bazen 10 gün bazen 45 gün olabilir. Halınızın et kalınlığına bağlı olarak süre değişir. Antika halısını bizlere emanet olarak veren kişilerin, sabırlı olup beklemesi gerekmektedir. Bunun sebebi, halınız tam kurumadan size teslim edilmeyeceğidir. Güneş altında kurutmak, halının renklerini ve parlaklığını zamanla götürür. Kurutma odası ise halınızın büzüşüp kullanılamaz hale gelmesine veya iplikleri yanarak, birkaç yıkamadan sonra halınızın parça parça dağılmasına sebebiyet verebilir. En önemli iki faktörü sizlerle paylaştık.

Halınızın/Halılarınızın hazır olduğu bilgisini, bizler sizlerle paylaşıyor olacağız. WhatsApp üzerinden veya telefon ile sizi arayarak ürünlerinizin hazır olduğu bilgisi sizlere verilir. Ardından teslimat gerçekleştirilir.

Her halı da aynı temizleyici kullanılamaz.

Makine halısının şampuanı, piyasada ki en ucuz halı şampuanlardır. Hiçbir Antika halı, o şampuanlarla kesinlikle yıkanmamalıdır. Halınızın sertleşmesine, dokusunun zarar görmesine ve çok kıymet verdiğiniz halınızın, değerinin düşmesine sebebiyet verecektir. Halı yıkama ustası çok iyi bir iş çıkartsa bile, kaçınılmaz son mutlaka gerçekleşecektir.

Aynı şekilde, akrilik halı veya shaggy halı için kullanılan şampuanlarda antika halılar için kullanılamaz.

Genelde antika dediğimiz halılar, ipek ve yün olarak dokunmuşlardır. Çok hassas ipek halı şampuanı ve hassas el dokuma yünlü halılar için kullanılan şampuanlar vardır. Bunların fiyatları, diğer halı türlerindeki şampuan fiyatları gibi, uygun fiyatlara satılmamaktadır. Şampuan farklılığı ve makine kullanmadan insan gücü ile yıkanan halılarınız, hak ettiği özen ile temizlenerek kapınıza gelir.

Antika sandığımız bazı halılar, antika olmayabilir. El dokuma halı yıkama sayfamızada bakmanızı tavsiye ederiz.

Özel Halılarınız için ücretsiz servis bölgelerimiz

Halı yıkama hizmetimizi şu an Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa ilçelerinin tamamına vermekteyiz.

Servis bölgelerimiz haricinden gelecek olan siparişlerde, ayrıca servis bedeli yazılır.
İstanbul il sınırlarında olmak (Adalara hizmet verilmemektedir.) kaydî ile, bir seferlik 250 TL servis bedeli yazılır.
Siz halılarınızı bize teslim ederken, bu rakamı nakit ödersiniz.

Sipariş vermeden önce sayfamızı, bilgilenmeniz için mutlaka okuyunuz.
İstanbul Halı Yıkama Fiyat ve Ücretlerini görmek için tıklayınız.

© Copyright 2011 - 2021 İstanbul Yıkama® Temizlik Her Hakkı Saklıdır

×
Web sitemizde mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul
Privacy Policy