Deri Halı Türleri

Deri halılar üretim türüne göre ikiye ayrılırlar. Tek parça ve yekpare parçalardan oluşan deri halılar vardır.
Tek parça olan deri halılar, genelde tek bir büyük baş hayvanın derisiyle yapılır. Yekpare halılar ise birden fazla hayvanın derisi ile yapılır. Bu halıların üzerinde farklı renkleri bir arada görmek mümkündür.

Ülkemizde üretilen deri halıların tabanlarıda deridir. Rusya ve bazı doğu bloğu ülkelerde üretilen halılarda görmüş olduğumuz üzere, halı tabanın üzerine deri kaplama yapılarak satılan halılar vardır.  Bazı halılar farklı derilerle, patchwork dediğimiz elle birbirine dikim esasıyla, çeşitli deri renklerin birleşimlerinden oluşturulmuş olabilmektedir. Bazen büyük parçalar, bazen 3-5cm’lik kullanım sonrası kalan atık deri parçalarından oluşturulmuşlardır.

Deri Halının Temizlik Süreci

Deri cinsinde ki halıların temizleme mantıkları aynıdır. Hiç birisi otomatik veya tek fırçalı makine ile temizlenmemelidir. Bunu denemek dahi, kesinlikle kazanma ihtimalinizin olmadığı bir yarışa, her şeyinizi ortaya koyup kaybetmekle eş değerdir.
Bunun sebebi ise; makine fırçası deri halıya ciddi zarar verebilecek sertlik ve dönüş hızına sahip olmasıdır. Makinelerin her ne kadar hassas ayarı olsa bile, hangi devir ve hassasiyette kullanılırlarsa kullanılsınlar deriye zarar vermektedirler.
Zaman içerisinde aşırı yıpranmış olarak bize gelen deri halıların, yırtılmış olduklarını görüyoruz. Tadilatlarını yaptırmak isteyenler, deri üzerine çalışmakta olan atölyelerle görüşmeye gidiyor.
2016 yılından itibaren, bize temizlik için gelen deri halıların sayısında ciddi oranda artış var. Ancak bilinçsiz ellerde yapılan hatalı uygulamaların, halıların ömrünü bitirdiklerini görüyoruz. Makine ile yıkanmış ve parçalanmış çok sayıda halı tarafımıza ulaşmıştır.

Uygulamalarda bazen hata yapan firmalar olduğunu görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, deri üzerinde ki lekeyi çıkartmak için tiner, hegzan, benzen gibi ham maddesi petrol olan çözücüleri kullanıyorlar.
Kullanılan bu ürünler, deri üzerinde renk solukluğu ve aşırı tahribat oluşturuyor. Üzerinde yürürken ayağınız takılsa, deri halı yırtılıyor. Yani deri, öz niteliğini kaybediyor. Biz deri halılarda ki lekelere karşı ne yapıyoruz? Özel şampuanı ile yıkanan deri halı üzerinde, çok fazla leke kalmıyor. Yani çıkması gereken lekelerin neredeyse tamamı çıkmış oluyor. Çıkmayan lekelere ise halıya zarar vermemek için, daha fazla müdahale edemiyoruz.

Özel halı statüsünde yerini alan deri halılar, eski usul elde temizlenmelidir. İstanbul Yıkama olarak bizler emanetlerinize karşı, bu konuda oldukça hassas davranmaya çalışıyoruz.

Deri halı, herhangi bir halı şampuanı ile temizlenemez. Deri halı çırpılıp nemli bezle tamamen silinir. Üzerinde ki nemin kuruması için, kuru bezlerle tekrar silinip beklenir. Ardından deri’nin içerisine nufuz edecek olan, özel bakım yağı içeren şampuanı kullanılır. Sonrasında bol su ile durulanır. Teslimattan sonra, hiç bir şekilde elinize bakım yağı gelmez.
Kullanılan bu özel şampuan sayesinde, deri halının kullanım ömrü uzar. Renkleri daha parlak görünür. Sert darbelere karşı, daha dayanıklı bir hale gelir. Burada kasıtlı olarak yapılmayan, kazara üzerine düşebilecek cisimlerden bahsediyoruz.
Halınız kurumaya alınır. Kesinlikle fırın içerisinde kurutulmaz. Sıcak fırına girip çıkan bir deri halı, taş gibi sertleşmiş olur. Beyaz renkli kısımları varsa, sıcaklıktan sararmalar olur. Su sarartısı değil, sıcak havanın oluşturduğu yanık sarartısıdır bunlar.
Doğal kurumaya alınır. Askıya asılmazlar. Askıya asılan deri halılarda, asıldığı noktalarda kırılma veya askıların izi oluşur. Bu durum halınızda deformasyon oluştuğu anlamına gelir.
Halılar açık havaya asla çıkartılmaz. Güneşden oluşabilecek sorunlar ve açık havadan gelebilecek toz toprakla zarar görmemesi garanti altına alınır.
El değmeyecek bir yükseklikte, sağlam lastikli bir sistem üzerine uzatılır. Ortalama 48 saat içerisinde, kapalı ortamda her tarafından hava alması sağlanarak kurutulur.
Deri halı kuruduktan sonra, katlanmaz veya diğer halılarda olduğu gibi, sıkı bir şekilde sarılmaz. Gayet gevşek bir şekilde, sadece taşınabilecek kadar sarılır. Çok parçalı halılar tam olarak sarılır.
Kuruyan her halı gibi, teslimata hazırlanır. Sevkiyat için araçlara halılar yüklenirken, üst üste konmazlar. Yan yana dizilirler ve en son deri halılar yüklenir. Sıkışıp zarar görmeleri, engellenmiş olur.

Özel Halılarınız için nerelere ücretsiz servis veriyoruz?

Halı yıkama hizmetimizi şu an 4 ilçenin tüm mahallelerine sunmaktayız. Kağıthane – Şişli – Beşiktaş – Sarıyer. Belirttiğimiz ilçelerin tamamına halı yıkama hizmeti vermekteyiz.

Eyüp(Alibeyköy – 5 Levent – Göktürk – Güzeltepe) ve Gaziosmanpaşa (Karayolları Mahallesi) sınırları içerisinde ki alana da, 4 ilçenin dışında hizmet verilmektedir.

Güncel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. Halı nasıl yıkanır sorusu için bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.
İstanbul halı yıkama firmasına ait bilgiler için bu adresten bakabilirsiniz. İstanbul Yıkama’nın, halı hijyeni konusunda ki hassasiyetini lütfen okuyunuz.

Yukarıda belirtilmiş lokasyonlar dışında kalan İstanbul sınırları içerisinde ki her nokta için 250 TL servis ücreti alınmaktadır.
Size özel servis yapılır.