Deri Halı Yıkamak

Deri halılar üretim türüne göre ikiye ayrılırlar. Tek parça ve yekpare parçalardan oluşan deri halılar vardır.
Tek parça olan deri halılar, genelde tek bir büyük baş hayvanın derisiyle yapılır. Yekpare halılar ise birden fazla hayvanın derisi ile yapılır. Bu halıların üzerinde farklı renkleri bir arada görmek mümkündür.

Ülkemizde üretilen deri halıların tabanlarıda deridir. Rusya ve bazı doğu bloğu ülkelerde üretilen halılarda görmüş olduğumuz üzere, halı tabanın üzerine deri kaplama yapılarak satılan halılar vardır.  Bazı halılar farklı derilerle, patchwork dediğimiz elle birbirine dikim esasıyla, çeşitli deri renklerin birleşimlerinden oluşturulmuş olabilmektedir. Bazen büyük parçalar, bazen 3-5cm’lik kullanım sonrası kalan atık deri parçalarından oluşturulmuşlardır.

Deri Halının Temizlik Süreci ve Yapılanlar

Deri cinsinde ki halıların temizleme mantıkları aynıdır. Hiç birisi otomatik veya tek fırçalı makine ile temizlenmemelidir. Bunu denemek dahi, kesinlikle kazanma ihtimalinizin olmadığı bir yarışa, her şeyinizi ortaya koyup kaybetmekle eş değerdir.
Bunun sebebi ise; makine fırçası deri halıya ciddi zarar verebilecek sertlik ve dönüş hızına sahip olmasıdır. Makinelerin her ne kadar hassas ayarı olsa bile, hangi devir ve hassasiyette kullanılırlarsa kullanılsınlar deriye zarar vermektedirler.
Zaman içerisinde aşırı yıpranmış olarak bize gelen deri halıların, yırtılmış olduklarını görüyoruz. Tadilatlarını yaptırmak isteyenler, deri üzerine çalışmakta olan atölyelerle görüşmeye gidiyor.
2016 yılından itibaren, bize temizlik için gelen deri halıların sayısında ciddi oranda artış var. Ancak bilinçsiz ellerde yapılan hatalı uygulamaların, halıların ömrünü bitirdiklerini görüyoruz. Makine ile yıkanmış ve parçalanmış çok sayıda halı tarafımıza ulaşmıştır.

Deri Halının Yıkaması

Uygulamalarda bazen hata yapan firmalar olduğunu görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, deri üzerinde ki lekeyi çıkartmak için tiner, hegzan, benzen gibi ham maddesi petrol olan çözücüleri kullanıyorlar.
Kullanılan bu ürünler, deri üzerinde renk solukluğu ve aşırı tahribat oluşturuyor. Üzerinde yürürken ayağınız takılsa, deri halı yırtılıyor. Yani deri, öz niteliğini kaybediyor. Biz deri halılarda ki lekelere karşı ne yapıyoruz? Özel şampuanı ile yıkanan deri halı üzerinde, çok fazla leke kalmıyor. Yani çıkması gereken lekelerin neredeyse tamamı çıkmış oluyor. Çıkmayan lekelere ise halıya zarar vermemek için, daha fazla müdahale edemiyoruz.

Özel halı statüsünde yerini alan deri halılar, eski usul elde temizlenmelidir. İstanbul Yıkama olarak bizler emanetlerinize karşı, bu konuda oldukça hassas davranmaya çalışıyoruz.

Deri halı, herhangi bir halı şampuanı ile temizlenemez. Deri halı çırpılıp nemli bezle tamamen silinir. Üzerinde ki nemin kuruması için, kuru bezlerle tekrar silinip beklenir. Ardından deri’nin içerisine nufuz edecek olan, özel bakım yağı içeren şampuanı kullanılır. Sonrasında bol su ile durulanır. Teslimattan sonra, hiç bir şekilde elinize bakım yağı gelmez.
Kullanılan bu özel şampuan sayesinde, deri halının kullanım ömrü uzar. Renkleri daha parlak görünür. Sert darbelere karşı, daha dayanıklı bir hale gelir. Burada kasıtlı olarak yapılmayan, kazara üzerine düşebilecek cisimlerden bahsediyoruz.

Deri Halıyı Kurutma

Halınız kurumaya alınır. Kesinlikle fırın içerisinde kurutulmaz. Sıcak fırına girip çıkan bir deri halı, taş gibi sertleşmiş olur. Beyaz renkli kısımları varsa, sıcaklıktan sararmalar olur. Su sarartısı değil, sıcak havanın oluşturduğu yanık sarartısıdır bunlar.
Doğal kurumaya alınır. Askıya asılmazlar. Askıya asılan deri halılarda, asıldığı noktalarda kırılma veya askıların izi oluşur. Bu durum halınızda deformasyon oluştuğu anlamına gelir.
Halılar açık havaya asla çıkartılmaz. Güneşden oluşabilecek sorunlar ve açık havadan gelebilecek toz toprakla zarar görmemesi garanti altına alınır.
El değmeyecek bir yükseklikte, sağlam lastikli bir sistem üzerine uzatılır. Ortalama 48 saat içerisinde, kapalı ortamda her tarafından hava alması sağlanarak kurutulur.
Deri halı kuruduktan sonra, katlanmaz veya diğer halılarda olduğu gibi, sıkı bir şekilde sarılmaz. Gayet gevşek bir şekilde, sadece taşınabilecek kadar sarılır. Çok parçalı halılar tam olarak sarılır.

Kuruyan her halı gibi, teslimata hazırlanır. Sevkiyat için araçlara halılar yüklenirken, üst üste konmazlar. Yan yana dizilirler ve en son deri halılar yüklenir. Sıkışıp zarar görmeleri, engellenmiş olur.

Özel halı yıkama hizmetlerini, yüksek kalitede alabileceğiniz nadir noktalardan birindesiniz.

Özel Halılarınız için ücretsiz servis bölgelerimiz

Halı yıkama hizmetimizi şu an Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa ilçelerinin tamamına vermekteyiz.

Servis bölgelerimiz haricinden gelecek olan siparişlerde, ayrıca servis bedeli yazılır.
İstanbul il sınırlarında olmak (Adalara hizmet verilmemektedir.) kaydî ile, bir seferlik 250 TL servis bedeli yazılır.
Siz halılarınızı bize teslim ederken, bu rakamı nakit ödersiniz.

Sipariş vermeden önce sayfamızı, bilgilenmeniz için mutlaka okuyunuz.
İstanbul Halı Yıkama Fiyat ve Ücretlerini görmek için tıklayınız.

© Copyright 2011 - 2021 İstanbul Yıkama® Temizlik Her Hakkı Saklıdır

×
Web sitemizde mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul
Privacy Policy