El Dokuma Halı Yıkama İstanbul

Halılarınızdaki tüm kir ve alerjenleri temizlemek, orjinal renklerini koruyarak hiç bir zarar görmeden, sizlere teslim edilmesi önceliğimizdir.

El Dokuma Halı Yıkama hizmeti ile, halınızın orijinal desen ve renklerini halınıza geri kazandırmak için çalışırız.
El dokuma halılarda, uzun süre kullanım ve yıkanmalar sonrası matlaşmalar olur. Pek çok firma halılar için, ağartıcı içerikli dediğimiz şampuanlar veya çamaşır suyu kullanır. Her şampuan içeriğinde, ağartıcı etken maddeli temizleyici yoktur. Kullanılan bu ürünleri tasvip etmiyoruz. Maliyeti düşürüp, insanların sağlığı ile oynamaya kimsenin hakkının olmadığını biliyoruz.

El dokuma halılarda iki türlü boya kullanılır. Kimyasal ve Kök boyası dediğimiz, bitkilerden kaynatma usulü ile elde edilmiş suya, eğirtilmiş iplerin boyanması sonucu ortaya çıkar.
Kök boyası ile hazırlanmış ipler, halı ömrünü doldurana kadar daha parlak ve daha güzel görünür. Her şeyin doğalı makbuldür. Boyanın da doğal olanı elbette ki.
Kök boyalı el dokumalar, özellikle kırmızı ve mavi tonların yoğun kullanıldığı görülür. Halının ıslanması durumunda, boyalar kendini salar. Parlaklık ve özelliğini yitirmez. Ama açık renkdeki alanlara kendilerini saldıkları zaman, renk kaymalarını görmüş oluruz. Tabi sadece beyaz Isparta el dokuma halılarımız da var. O beyaz renk bir halıya ancak bu kadar yakışır.

İster kimyasal boya kullanılsın, ister kök boya kullanılsın, el dokuma halılarımız bizler için çok değerli emanetlerdir. Emaneti en iyi şekilde muhafaza etmek gerekir. Yıkama ustalarımız bu konuda eğitimli ve yeterince tecrübelidirler. Tecrübesi belli bir noktaya gelmemiş hiç kimseye, halılarınızı yıkaması için vermeyiz. Aksi halde, geri dönüşü çok zor olan problemler ortaya çıkabilir. Biz sizin adınıza ve kendi adımıza, böyle bir durum ile karşılaşılmasını istemeyiz. Halınızı doğru bir teknik ile yıkamak, en az kullanılacak şampuan kadar önemlidir. El dokuma halılarında kullanılan kök boya, suyla temas ettiğinde çözülebilir. Halıları evde yıkamak veya silmek bu yüzden oldukça risklidir.

Teslimat öncesinde yapılan son kontrolde, bizden kaynaklı renk kaymasının olmadığından emin olmaya çalışırız. Halınız olması gerektiği gibi renkleri dağılmamış bir durumda sizlere teslim edilir.

El Dokuma halıları kimler yıkamalı?

El dokuma halıları, kesinlikle profesyonel halı yıkama ustalarının maharetli ellerinde yıkanması gerektiğinin cevabını hemen verelim.
Doğru ellerde yıkanmayan bir halı, ne kadar değerli olursa olsun, ne kadar doğru şampuan veya solisyon kullanırsanız kullanın, kullanılamaz veya basılamayacak derecede kötü bir duruma gelebilir.

Bizden hizmet alınsın veya alınmasın fark etmez. O canım el dokuma halıların ziyan olmasını istemeyiz. Bizim portföyümüz dahilinde olan veya sadece bilgi almak için bizlerle iletişim kuran herkese, doğru bilgileri aktarmak zorunda hissediyoruz kendimizi.

El dokuma halıların yıkanması diğer halılara göre çok daha zahmetlidir. Onun için halı yıkama firmaları bu tür özel halılarda farklı fiyat tarifesi uygulamaktadır.

El dokuma halıların yapısı nasıldır?

Özel halı statüsünde yer alan halılar, ipek, yün ve pamuk karışımlı olabiliyor. Son 20 yıla bakıldığında, pamuk karışımlı pek fazla el dokuma halının dokunmadığını görüyoruz. Özellikle Yün halı veya Hereke’nin İpek el dokumaları revaçta. Henüz akrilik bir el dokuma halısı ile karşılaşmadık. Yapan var mı diye sorarsanız, inanın cevabını bilmediğimizden bu soruya cevap veremeyiz.

Halı kasnağı vardır. Halı kasnaklarının üzerinde, halıların dokunması için X eksenine göre ipler çekilmiştir. Bu ipler önce dokumanın yapılmasını, daha sonra saçak bağlama noktalarını oluştururlar. Yün halı için kasnakta yer alan aralıklar genelde 2.5-3 mm civarında hazırlanırken, ipek kasnaklarında 2-3mm civarında hazırlanmış olanları da vardır. Bu aralıklar, yörelere göre veya kasnakları hazırlayan kişilere göre farklılık gösterebiliyor.
Kasnaklar dokuma alanına alınır. Bazen bir evin köşesi, bazen bir atölye, bazen halı dokuma eğitimi veren halk eğitim merkezi. Nerede dokunduğundan ziyade, nasıl ve kimlerin dokuduğu önemlidir. Çünkü her ilmekte, el emeği göz nuru vardır.

Bu tür halılar her ilmeği tek tek el ile bağlandığı, her desenin özenle işlendiği halılar olduğu için, hem madden hem de manevi olarak çok kıymetli halı ve kilimlerdir.

Nelere dikkat eder, ne yaparız?

Bir makine halısı, otomatik veya yarı otomatik makine ile dokunur. Normal, akrilik veya yünlü olması fark etmiyor. İplikleri o kadar sık dokunur ki, aralarında ki boşluk 2mm altında olanlarıda vardır. Tezgaha göre değişiyor. Kasnak taban ipleri ne kadar birbirlerine yakınsa, o kadar sert bir halı ortaya çıkar. Bu halıları yıkamakta zordur, taşımakta zordur. Çünkü ilmek aralığı ne kadar az ise, o kadar fazla ip kullanılmış ve bu da, bir o kadar halının ağırlaşmasına sebep veriyor demektir.

Bizler bahsettiğimiz konu hakkında, konunun dışında ki pek çok insandan daha fazla bilgiye sahibizdir. Yaptığımız işin hakkını verebilmek adına, elimizde ki ürünü doğru tanımlayabilmemiz çok önemlidir.

En basitinden bahsetmek gerekirse, kapınıza gelen her halı yıkama firması personeline, halılarınızı veriyorsunuz. Makine dokuması bir kilim ile, el dokuması kilimi ayırt edebiliyorlar mı? Veya makine halısı ile, makine akrilik halısını ayırt edebiliyorlarmı? Bunlara hiç dikkat ettiniz mi? Tamamına makine halısı deyip, yıkamaya götürmüş ve teslim etmişler. Hadi halıyı teslim alan kişi halıyı tanımıyor diyelim. Yıkayan kişi de tanımıyor. Bu konular, bu işi yapacak kişilerin doğru eğitimlerden geçmiş olması ile sağlanır.

Kaç tane bozulmuş durumda ki el dokuma halının bize geldiğini tahmin edemezsiniz. Hatalı yıkamadan dolayı, sertleşmiş bir sürü step ve el dokuma halılar geliyor. İşinin hakkını vererek, sektörde hizmet veren firma ve yıkama ustalarımız bu durumun dışındadır.

El Dokuma Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.

El dokuma halılar yapısı bakımından normal makine de üretilmiş halılardan çok çok daha farklıdır. El dokuma halı yıkama işlemi yapılırken sıradan makine halılarına nazaran daha da dikkat edilmesi gerekmektedir.

El dokuma halılar ilmekleri el ile dokunduğu için makine halıları kadar sağlam bir yapıya sahip olmayabilir. Bu yüzden dolayı el dokuma halılar sert yıkama işlemine tabi tutulursa ilmekleri dağılabilir.

Basınçlı su, el dokuma halılara normal halılardan daha da fazla zarar verebilir. Bu tür hassas yapıya sahip olan halılar, makine kullanımına da çok fazla uygun değildir. Her an yırtılıp, dağılabilirler. Hassas halı yıkama modüllü makineler vardır. O modüller, el dokuma kilimler için dahi uygun değildir. Özellikle el dokuma halılar, bu sebeple el de, eski usul yıkanır. Hiç kimsenin bilek gücü, bir makinenin fırça darbesi kadar sert olamaz.

Kök boyası, su içerisinde renk verir. Kimyasal boya kalitesizse renk verir. Bu renkler dağılarak, halının veya kilimin açık renkli kısımlarına nufûz eder. Yani renk kayması olur. Halı veya kilim, çok hızlı bir şekilde yıkanıp, durulanıp, sıkılmak zorundadır. El mahareti ister.

Ilık veya sıcak su ile, el dokuma halı yıkanmaz. Mutlak soğuk su ile yıkanmalıdır. Kök boyası varsa, ılık veya sıcak su ile yıkamada renkler dağılır.

Sıkılan el dokuma halı veya kilim, kurutma odasına alınmamalıdır. Zira genelde yün veya ipek ile dokunmuş olan el emekleri, sıcak hava vurduğunda büzüşebilirler. Büzüşmüş bir halıya basmayı istemezsiniz.

El Dokuma Halılarda Ne Tür Şampuan Kullanılmalıdır?

El dokuma halı yıkama yapılırken makine halılarına kullanılan deterjanlarla yıkanmaması gerekmektedir. El dokuma halıların yıkamasında bu tür halıları yıkamak için
özel olarak üretilmiş içerisinde ağartıcı madde bulunmayan şampuanlar tercih edilmelidir.

El dokuma halıların hepsinde olmasa da çoğunun dokuma kasnak ipi, yün ipliklerden oluşmaktadır. Bu durum da halının püsküllerinin sararmasına neden olabilmektedir.
Bunun sebebi ise; yün iplik haline getirilmeden iyice tüm kirinin ve pisliğinin akıtılmamasıdır. Çok iyi temizlenen yün, iplik haline gelip kasnağa gerilirse, o halının saçaklarında sararma olmaz. Zamana ve kire dayalı olarak, karartı olur. Karartılarda, doğru yıkama ile kaybolup gider. Halının saçakları temizlenmiş olur.
Yün yorganların üzerinde ki mitil’lerin zaman içerisinde sararmalarıda aynı durumdan dolayıdır.

El Dokuma Halıların Durulama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

El dokuma halı yıkama zorluğu kadar durulanması da bir o kadar zordur. El dokuma halılar yıkandıktan sonra bol su ile durulanması gerekmektedir.
El dokuma halıların ilmekleri makine halılarına göre daha seyrek olduğu için yıkama yapılırken şampuan halının arka kısmına kadar işler.
Halının her iki tarafı nasıl bol şampuan ve su ile yıkanıyorsa, aynı şekilde bol su ile durulanmasıda şarttır.

El Dokuma Halıların Kurutma Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

El dokuma halı veya kilim, antika niteliği taşısın veya taşımasın, güneşin altında kurutulmamalıdır.
Kurutma işlemi yapılırken açık havada veya halıların direkt güneş ışığına maruz kalacağı yerlerden uzak tutulması gerekmektedir. Bu halılar, halı kurutma fırınlarına girmez. Yıkanıp sıkılan bu halılar, askıya asılırlar. Doğal kuruma sürecine bırakılırlar. Kapalı ortamda doğal kuruma sürecine alınan halılar yaklaşık 10 ile 15 gün arasında askıda kalırlar. Tabi havada ki nem oranı bu konuda önemli iki ayrıntıdan birisidir. Yeri gelmişken belirtmek gerekir ki; normal zamanda 3 günde hazır olan halılar, mevsim geçişlerinde 25 günde kurumayabilir. Fırına giren halılar elbette kurur. Ama özel halılar hiç bir şekilde fırına sokulmazlar. Bu konuda diğer yazdığımız yazılarımız, sitelerimizin üzerinde mevcuttur.

İstanbul Yıkama, emanetlerinizin değerinin farkında olarak, almanız gereken en yüksek kalitede ki hizmeti sizlere sunmaya çalışır.

Memnuniyetiniz, Önceliğimizdir.

El dokuma halıların eski olanlarının, antika halı olma olasılığı vardır. Antika halı yıkama sayfamıza da bakmanızı isteriz.

Özel Halılarınız için ücretsiz servis bölgelerimiz

Halı yıkama hizmetimizi şu an Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa ilçelerinin tamamına vermekteyiz.

Servis bölgelerimiz haricinden gelecek olan siparişlerde, ayrıca servis bedeli yazılır.
İstanbul il sınırlarında olmak (Adalara hizmet verilmemektedir.) kaydî ile, bir seferlik 250 TL servis bedeli yazılır.
Siz halılarınızı bize teslim ederken, bu rakamı nakit ödersiniz.

Sipariş vermeden önce sayfamızı, bilgilenmeniz için mutlaka okuyunuz.
İstanbul Halı Yıkama Fiyat ve Ücretlerini görmek için tıklayınız.

© Copyright 2011 - 2021 İstanbul Yıkama® Temizlik Her Hakkı Saklıdır

×
Web sitemizde mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul
Privacy Policy